AUSCHWITZ - PAMIĘTAMY!

Autor w
343
AUSCHWITZ - PAMIĘTAMY!

Dzisiaj 75 rocznica wzywolenia NIEMIECKIEGO, NAZISTOWSKIEGO obozu Auschwitz! Nie można tego nie pamiętać! Bo zapomnieć o tej strasznym piekle to tak jakby zamordować ich drugi raz… Śledziłem dzisiaj uroczystości w Auschwitz. Zaduma, łzy, i pytanie, które kiedyś zadał tam papież Benedykt XVI? “Gdzie był Bóg w tamtych dniach? Dlaczego milczał? Jak mógł pozwolić na tak wielkie zniszczenie, na ten tryumf zła?” A Franciszek zapyta w tym samym miejscu: “Człowieku do jakiej potworności byłeś zdolny? Co sprawiło, że upadłeś tak nisko?

Dzisiaj poruszające słowa byłej więźniarki Batszewy Dagan. “Co mam powiedzieć? Chciałabym płakać, bo tylko łzami mogę oblać moją przeszłość. Bo kiedy widzę tylu ludzi, wy jesteście naszym pocieszeniem, że wy wszyscy postaracie się, żeby pamięć tego miejsca i innych miejsc, gdzie ludzie poszli na śmierć niewinną (…), że wy będziecie odpowiedzialni za to, żeby takie nieszczęście się nie powtórzyło w historii. Do dziś mam to uczucie: gdzie żeście wy wszyscy byli, gdzie był świat, który widział i słyszał, i nic nie robił, żeby ocalić tyle tysięcy? – pytała.

Niemieccy naziści deportowali do Auschwitz co najmniej 1,3 mln osób ponad 20 narodowości. 400 tys. z nich zostało zarejestrowanych i osadzonych w obozie koncentracyjnym jako więźniowie. Żydzi stanowili 85% wszystkich deportowanych i 90% ogółu zamordowanych. 1,1 mln zamordowanych, w tym:

  • 900 tys. Żydów zamordowanych w komorach gazowych natychmiast po przybyciu do obozu;
  • Z 400 tys. zarejestrowanych w obozie więźniów śmierć poniosła połowa –  200 tys. osób, w tym: prawie 100 tys. Żydów, 64 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 14 tys. sowieckich jeńców wojennych i ponad 10 tys. więźniów innych narodowości.

Jak często wielu powtarza to było piekło na ziemi! A każde piekło ma swoich szatanów, to akurat piekło z Hitlerem na czele! Demony przebrane w niemieckie mundury z napisem na paskach “Gott mit uns” (Bóg z nami) z premedytacją zabijały ludzi! Okrutnie, nieludzko, depcząc godność człowieka.

“Spodziewali się najgorszego, ale nie tego, co niewobrażalne” (Charlotte Delbo), bo tego nikt normlany wyobrazić sobie nie mógł. Anonimowa czeska więźniarka napisała – “MY-MARTWI-OSKARŻAMY”! Trzeba nam strzec pamięci o AUSCHWITZ! Nie możemy być obojętni! Szczególnie na kłamstwa historyczne! Nie może być zgody na antysemityzm, antypolonizm i ksenofobię. Musimy tego strzec na każdym kroku! Nie może nasz dopaść zaraza obojętności! Nigdy! Nidy więcej “Auchwitz”!

Na koniec słowa Psalmu 44, zawierające skargę cierpiącego Izraela: “…starłeś nas na proch w miejscu szakali i okryłeś nas mrokiem. Lecz to z Twego powodu ciągle nas mordują, mają nas za owce na rzeź przeznaczone. Ocknij się! Dlaczego śpisz, Panie? Przebudź się! Nie odrzucaj na zawsze! Dlaczego ukrywasz Twoje oblicze, zapominasz o nędzy i ucisku naszym? Albowiem dusza nasza pogrążyła się w prochu, a ciało przywarło do ziemi. Powstań, przyjdź nam na pomoc i wyzwól nas przez swą łaskawość!” (Ps 44,20.23?27). 

 

54321
(12 głosów. Średnia 4.83 z 5)
Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *