celnik i faryzeusz...

Autor w
113
celnik i faryzeusz...

(Łk 18, 9-14)
Jezus opowiedział niektórym, co dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: “Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”. A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!” Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony”.

W życiu człowieka zapatrzonego w siebie, zadufanego, są takie “modlitwy”, które nie są modlitwami do Boga, tylko “modlitwami’ do siebie czy też dla siebie, są litanią pochwał, achów i ochów na swoim punkcie. Są jakimś chorym prześciganiem się nasączonym niejednokrotnie niechrześcijańską zazdrością! Faryzeusz był dumny ze swojej modlitwy, ale niestety w tej modlitwie zapomniał o… Bogu. Był opętany sobą. Celnik zaś był pełen pokory i bólu z powodu swoich grzechów i słabości, było mu wstyd wznosić ręce i serce do Boga. Czuł sie niegodny, mały, zmiażdzony swoimi wadami. To właśnie jego modlitwa była milsza Bogu, bo była autentyczna, szczera i pełna skruchy. Wyrażała też jakiś ból z powodu swoich grzechów. Bóg ją przyjął, pobłogosławił.

W każdym z nas jest taki “faryzeusz” i taki “celnik”. Wiemy jaka postawa podoba się Bogu, więc pracujmy nad sobą, by Bóg pobłogosławił nasze wołanie do Niego!

Nie opowiadajmy MU bzdur, że nie grzeszymy, że jesteśmu lepsi bo więcej się modlimy, częściej chodzimy do Kościoła, jednocześnie gardząc bliźnim, że na “koncie” tyle dobrych uczynków.  Nie opowiadajmy BOGU takich bajek, bo On się na to i tak nie nabierze! Co z tego wszystkiego jak nie będzie w nas miłości? To wszystko “psu na budę”!

54321
(9 głosów. Średnia 4.33 z 5)
Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *