GAUDETE!

Autor w
1403
GAUDETE!

Wielu pewnie zaskoczy dzisiaj widok księdza w różowam ornacie. Tak! Rozjaśniony kolor ornatu informuje nas, że jest niedziela GAUDETE, czyli niedziela radości! Majeststyczny fiolet spuszcza z tonu….by ustąpić kolorowi różowemu. W czasach, kiedy w Adwencie większy nacisk stawiano na pokutę (nie można było grać na organach ani ozdabiać kościoła kwiatami) w ten dzień odstępowano od praktyk umartwiania i uroczyście celebrowano radość ze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Także ksiądz w różu może wywołac także lekki uśmiech swoich parafian. Bo w życiu chodzi o radość, mamy ciszyć się życiem, każdym dniem, każdą minutą. Tak wiele wokół smutku, malkontenctwa, biadolenia – i to często na własne zamówienie. Narzekamy na wszystko i na wszystkich, skąpimy uśmiechu i serdeczności, żuczliwości i dobtego słowa, tak często jesteśmy w to ubodzy…

Mówi list do Filipian: “Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech wasza łagodność będzie znana wszystkim ludziom: Pan jest blisko!”. Radość płynie z serca, szczęśliwego serca…Oczywiście radośc nie ma nic wspólnego z błaznowaniem, z głupkowatą i tanią wesołkowatością, nic z tych rzeczy. Radość, umiech to informacja o tym jak bogate jest nasze życie wewnętrzne, życie duchowe! Nawet lekarze trąbią, że człowiek radosny, uśmiechnięty jest zdrowszy! Coś w tym jest! Radości zatem i sobie i Wam ;)))

54321
(14 głosów. Średnia 4.5 z 5)
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *