zazdrość!

Autor w
242
zazdrość!

(1 Sm 18, 6-9; 19, 1-7)
Gdy Dawid wracał po zabiciu Filistyna, kobiety ze wszystkich miast wyszły ze śpiewem i tańcami naprzeciw króla Saula, przy wtórze bębnów, okrzyków i cymbałów. I zaśpiewały kobiety wśród grania i tańców: “Pobił Saul tysiące, a Dawid dziesiątki tysięcy”. A Saul bardzo się rozgniewał, bo nie podobały mu się te słowa. Mówił: “Dawidowi przyznały dziesiątki tysięcy, a mnie tylko tysiące. Brak mu jedynie królowania”. I od tego dnia Saul patrzył na Dawida zazdrosnym okiem. Saul namawiał syna swego, Jonatana, i wszystkie sługi swoje, by zabili Dawida (…)

Na świecie nie ma takiego człowieka, który by był wolny od… ZAZDROŚCI! Nie ma, jeśli ktoś mówi, że nie jest zazdrosny tym bardziej pewnie ma z tym problem tłumiąc czy ukrywając ją. Pamiętam jak byliśmy chłopcami i dostaliśmy na prezent  z bratem jakieś samochodziki, to było porównywanie, że :”on ma lepszy, ja chcę taki jaki on” i rodziła się zazdrość, kłótnia a nawet nawalenie na poduszki.  Gdy czytam Księgę Samuela widzę, że Samuel zazdrościł Dawidowi tego, że kobiety w śpiewach wychwalały Dawida, że ten pobił więcej ludzi niż Saul. “Dawidowi przyznały dziesiątki tysięcy”. Do tego stopnia zazdrość opanowała jego serce, że chciał “przeciwnika” ZABIĆ.

Tak, zazdrość może zabić! Zabija relacje, przyjaźnie , małżeństwa, “zabija” rodziny, niszczy więzi. Panoszy się w domach, plebaniach, zakładach pracy. Kłóci ludzi, kocha kłócić. Sąsiad kupił nowe auto i patrzący przez okno sąsiad z naprzeciwka nie może wytrzymać ze złości. “Skąd oni mają kasę na takie cacko, pewnie ukradł albo pożyczkę wzięli, a tacy biedni niby” i zaczyna w środku obok zazdrości rodzić się ninawiść, a nienawiść podlewana codziennie zazdrością urasta do rangi potwora. Przestają sobie mówić “dzień dobry”, szukają zaczepki, to co im nie przeszkadzała zaczyna przeszkadzać, stawiają coraz to wyższe płoty byleby siebie nie widzieć, odgrodzić się. Zazdrość jest jak huragan, przechodzi między ludźmi i sieje spustoszenie – w ich sercu i relacji, studzi je, a nawet mrozi.  Nie wolno nam przejąć kontroli w naszym sercu, bo ona kreuje w nas poczucie zagrożenia Saul byał się, że Dawid przejmie władzę – ” brak mu jedynie królowania” A tak naprawdę władzę nad jego emocjami i rozumem przejęła zazdrość.

54321
(10 głosów. Średnia 5 z 5)
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *